צילום: יובל גסר צילומי אוויר 050-5909555

ציור בשדות עין חרוד

פטר וינר, ממעוז חיים הוא זורע-צייר השדות היחיד שפועל בארץ ובאדמת העמק.
השנה הקדיש את עבודתו ל 100 שנה לעין חרוד.

"הַזֹּרְעִים בְּדִמְעָה בְּרִנָּה יִקְצֹרוּ"

צילום: Tal Zelazny

עופרי גרדי כהן מעין חרוד, שעיצבה את ציור השדה כתבה טקסט על הרעיון כולו : 

כבר 15 שנים יוזם פטר וינר (חבר מעוז חיים) ציור בחלקה משדותינו למרגלות הגלבוע, בשיתוף צוות הגד"ש. והשנה הוקדש הציור לחגיגות 100 שנים לעין חרוד. החלקה שהוקצתה השנה נפרשה על שטח של 611/260 מ'. 

מה קורה כשדימוי מסויים צומח מתוך האדמה ויוצר שדה? מה יוכל לספר? אל מי ידבר הציור? מה יסמל? את מה ייצג? 
כל השאלות האלו עלו כאשר התכנס צוות שלם לתכנון הציור.

הזורעים בדמעה. שרטוט. צילום דוד עינב.

לציור נבחרו 3 דמויות מייצגות :
סגן יואב ברקאי ז"ל בן הקיבוץ, שניהל את ענף הפלחה והיה קוצר בטקסי העומר של עין חרוד. נפל במלחמת יום כיפור, בקרבות על רמת הגולן. הותיר אישה עם שני ילדים ותינוקת שלישית שנולדה אחרי מותו. היה פלח ואיש אדמה בנשמתו. 
טקס העומר מתחיל במילים: "ואתה איש עין חרוד, זכור את היום הזה…." יואב פרוש במלוא הדרו על כל אורכו של השדה מקצה עד קצה להנכיח את כל אותם אנשים ששילמו בחייהם כדי שנוכל להמשיך ולחיות כאן.
זאב דורסיני ז"ל מראשוני עין חרוד, מייצג בחייו ובעשייתו את החלוציות ואת ערכי הקיבוץ, החברות והמסירות לרעיון הקיבוצי.
דוד שילוני ז"ל מייצג באישיותו את האדם היהודי אוהב האדמה. עובד אדמה ואיש ספר. אדמת הארץ ומורשת יהודית היו רקמת חייו והוויתו. החקלאי האדוק שיוצא מדי בקר לשדה עד יומו האחרון והוא מאמין. 

הצעירות מחוללות בריקוד "הנה הסתיו עבר", ריקוד מסורתי שחיברה רבקה שטורמן לטקס קציר העומר. הן מייצגות את הנשים היוצרות, את הדור הצעיר המתחדש, מלא השמחה, התקווה וההודיה.

את המשפט "הזורעים בדמעה, ברינה יקצורו" הציעו בטבעיות הגד"שניקים שחיים את השדות מדי יום, ציטוט מתוך שיר המעלות בתהילים, מבטא את כל מה שצריך היום: סבלנות לתהליכים, כושר סיבולת, פרופורציה, הערכת היש, חיבור למסורת ולמקורות, הוקרת תודה, וסבלנות לאדם, אהבה, שמחה והרבה אמונה. 

הדמויות נדגמו והוצאו מתוך צילומי ארכיון שונים של טקסי העומר בעין חרוד ושולבו יחד למתווה בשילוב הטקסט. 

תכנית השדה

ציור השדה עוצב על ידי עפרי גרדי כהן. את הציור המיר אילן לדל ממעלה גלבוע לתוכנת GPS וסימן בשדה במשך שבוע את קווי המתאר יחד עם פטר. (אילן לדל ממעלה גלבוע הוא דמות מרכזית בביצוע ציורי השדה ומלווה את פטר מספר שנים). גלעד יחיאלי ופטר וינר זרעו במשך כשבועיים את השדה בחמישה זנים של חיטה: נגב, אריאל, זהיר, גליל ואדמה.

צילום: דוד עינב
צילום: דוד עינב
צילום: יובל גסר צילומי אוויר 050-5909555

ציורי השדה הם סוג של שליחות בגד"ש עין חרוד. בעונה לחוצה לפני החורף נרתמים יחד ועומדים במשימה. לפניכם תהליך היצירה משלב הרעיונות ועד לביצוע המרהיב בשטח. ציור השדה הוא מחווה והוקרת תודה לרוח ולאמונה שעימם צמח קיבוץ עין חרוד והוא תקווה וברכה לכולנו להמשיך בדרך הנכונה'.

תודה לכל השותפים והעושים במלאכה,
כל כך יפה הארץ שלנו, והעמק, בטח מהזוית שלכם.

שתפו את הפוסט