ערוגת בארי-01

ערוגת בארי

זו אינה תערוכת אמנות במובנה הקלאסי.
ה 7 באוקטובר הפך את כל מה שהכרנו קודם
וכך נולדה תערוכה שהיא מבחינתי
שארית של החיים, ובמובנים מסוימים גם התקומה שלהם.

התערוכה/המיצב "ערוגת בארי" הוא תיעוד אירוע שלא ניתן להכילו.
לאחר אירועי ה-7 באוקטובר, עפרי לוי, חברת קיבוץ בארי שבעלה, שחר צמח, נהרג כחבר כתת הכוננות של הקבוץ, וניבי להבי אוצרת התערוכה, ביקרו בקיבוץ בארי והתהלכו בין ההריסות. בתוך מראות ההרס הקשים, הן הבחינו בצמחים שנותרו ירוקים לצד הבתים השרופים.

026 027 נרוגליה, דיאטס. עדי אפרת, שכונת הכרם. מחבלים פרצו לממ"ד של עדי וחטפו אותה. היא הובלה על ידם ממקום למקום, עד שלבסוף נטשה, והצליחה לחבור לצבא ולהחלץ. ביתה של עדי נשרף כולו. בעציץ קטן ליד חלון המטבח היה עציץ שרוף שרק גבעול אחד ממנו נותר ירוק.

התערוכה מספרת את סיפורן של 19 משפחות מקיבוץ בארי. הצמחים שנאספו, המונחים על מצע רעפים שנותרו מבתים, מבקשים לתעד חלק ממה שהיה ואיננו עוד, יחד עם הנותר. התערוכה מבקשת לתעד את מערכת היחסים בין אדם לבין ביתו, ובינו לבין האדמה עליה הוא חי, שממשיכה להצמיח צמחים בינות לחורבות.

במיצב שמדמה ערוגות גדולות, מונחים הצמחים שנאספו. כל צמח בערוגה מספר את סיפור הבית שממנו נלקח, וביחד הם מרכיבים תמונה רחבה של המציאות של אותה שבת.

008 ו 009 פקעות פעמוני גשם, קופיאפורה. מרינה ואיגור לוסב. הקשר עם מרינה ואיגור אבד כבר משעות הבוקר. ככל הנראה הם נרצחו ולאחר מכן ביתם הוצת ונשרף. מחוץ לביתם השרוף נמצאו מספר עציצים מנופצים ושבורים, מהם נאספו סוקולנטים ומצע של פקעות פעמוני גשם.
019 קליסיה ורודה. מתי ועמיר וייס, שכונת הזיתים. מתי ועמיר שהו בביתם, המחבלים השליכו רמונים לממ"ד. מתי נורתה, ועמיר שהיה חמוש ניסה להתגונן אך נורה גם הוא. שניהם היו פצועים במשך שעות עד שלבסוף מתו. תכולת הבית היתה מפוזרת על הרצפה מחוץ לביתם השרוף. מספר עציצים נותרו בפרגולה ונאספו.

אוצרת התערוכה ניבי להבי : "אני תוהה לגבי יצירת פעולה אמנותית תוך כדי אירוע כה נורא וכואב. מצד אחד זה טבעי עבורי להגיב בזמן אמת למשהו שקורה, ומצד שני המציאות עדינה כל כך שאני מפחדת לגעת בה. כשאני מסתכלת על הפעולה שעשינו, אני חושבת שהיא מראה בדיוק את שני הצדדים: היא מגיבה לאירוע כשהוא עוד קורה, כשהכאב עדיין שורף, אבל היא גם נעשתה בזהירות, מתוך הבנה שלא צריך לגעת יותר מדי, אלא רק להתבונן, להקשיב, לאסוף ולהציב. זה הקו שהנחה אותנו לאורך העשייה של המיצב והמגדיר – כמה שפחות לגעת. החומרים שאספנו מספרים הכל, אנחנו רק בחרנו מה לאסוף ואיך להניח".

021 גרניום זקוף. יובל ומעין בר, שכונת הזיתים. יובל ומעין שהו בממ"ד עד שהמחבלים פוצצו את הדלת עם מטען. שניהם נהרגו מעוצמת הפיצוץ. בבית אף התנהלו קרבות בין מחבלים שהתבצרו בו לבין חיילים. הבית נהרס כליל. העציץ נאסף מהבית.
012 חמציץ משולש סגול. במרפאת השיניים התבצרו שני חברים מכיתת הכוננות וחיפו על פצועים וצוות רפואי. במבנה התחולל קרב במשך שעות רבות, שהוכרע לבסוף על ידי המחבלים. נרצחו שם אנשים מכתת הכוננות ומצוות המרפאה. במרפאה עמד קיר שלם עם צמחים, חלקם צמחי פלסטיק וחלקם חיים. העציץ הנבול שנאסף עמד על השולחן במזכירות המרפאה.
001 קרסולה פרפורטה. משפחת אבן, שכונת הכרם. רינת וחן נמלטו מביתם הבוער עם ארבעת ילדיהם והתחבאו בשיחים. ההורים ושני ילדיהם הבוגרים נרצחו ביריות מחבלים. שני הילדים הצעירים, שלא ספגו ירי, שכן ההורים והאחים הגנו עליהם, נמלטו לבית השכן וניצלו. בית המשפחה נשרף כליל. העציץ הבודד ששרד נותר שרוף אך שלם, בקומקום על אדן החלון. 024 צורית מקינוי ו 023 שושנת הנילוס (אגפנתוס), הצמח הרוק שמספרו מסתתר. מני ואיילת גודארד, שכונת הזיתים. מני ואיילת שהו בביתם, מני שהיה חמוש ניסה להתגונן מפני המחבלים אך נרצח. איילת התחבאה בשיחים ליד ביתם זמן רב, אך בהמשך נתפסה ונרצחה. הצמחים נאספו בחצר מחוץ לביתם השרוף.
013 דרצנה למון ליים. רותם קלדרון, שכונת הזיתים. רותם שהתה בממ"ד ביתה, נפצעה כשמחבלים ירו בדלת הממ"ד. לאחר מכן פרצו המחבלים את החלון, הוציאו אותה והקשר עימה נותק. רותם נרצחה וביתה נשרף. בגינתה היו עציצים רבים, העציץ הכחול שרד את השריפה.
020 ניצנית קלנדיבה וחמציץ ורוד. יהודית ושמוליק וייס, שכונת הכרם. יהודית ושמוליק, שהיה חמוש, שהו בממ"ד, ניסו להתגונן. אחרי כשבועיים שמוליק הוגדר כנעדר ואח"כ התגלה כי נרצח. יהודית נחטפה לעזה, שם נרצחה וגופתה נמצאה סמוך לבית החולים שיפא לאחר כחודש ימים. העציץ נאסף מביתם ההרוס בשכונת הכרם.

זוהי עדות, למי שכמוני לא מסוגלת לראות את הדבר האמיתי במציאות,
תמונות ראיתי מלא, כולל את אלו של גינת גן העדן הפורח של בת דודתי אורית סלע סבירסקי בשכונת הזיתים, שנרצחה באותו היום, ולא שרד ממנה דבר, ועדיין להתמודד עם המציאות בשטח לא ולא…
החי והמת. דרך הפריזמה המצומצמת והמדויקת של הצומח.
הדממה שהיתה בגלריה רק הוסיפה לתחושה.
לכו לראות.

גלריה מזל דגים 5, תלאביב יפו.

ניהול אמנותי: ניבי להבי
איסוף חומרים: עפרי לוי צמח
עיצוב אובייקטים: עדי גרי
עיצוב גרפי: דורון בדוח קרן

את המיצב מלווה מגדיר צמחים בו מפורטים מאפייניו של כל צמח, סיפור המשפחה והבית שממנו הגיע.

שתפו את הפוסט